Pierwszy wyjazd kamperem – jak się do niego przygotować?

 

Podróżowanie kamperem nie ma wiele wspólnego z wakacjami organizowanymi przez biura podróży. Wyjazd kamperem to wolność i niezależność, to możliwość podejmowania spontanicznych decyzji odnośnie kierunku podróży czy miejsca noclegu. Pamiętajmy jednak, że w czasie takiego wyjazdu możemy polegać wyłącznie na sobie, to my jesteśmy organizatorem wycieczki i to my odpowiadamy za jej właściwe przygotowanie.

Większość poradników dotyczących planowania podróży kamperem zaczyna się od rad odnośnie wyboru pojazdu. Jest to punkt istotny, ponieważ nie wszyscy miłośnicy caravaningu dysponują własnym kamperem, a co za tym idzie, muszą skorzystać z oferty wypożyczalni. Pojazdy dostępne w naszej ofercie zostały opisane tutaj.

O kryteriach, jakimi warto się kierować podczas wyboru pojazdu, napiszemy w dalszej części tekstu.

Wyjazd kamperem – planowanie trasy podróży

Początkujący podróżnicy najczęściej decydują się na trasy sprawdzone, mniej lub bardziej szczegółowo opisane w sieci i niezbyt odległe. Podróżowanie po Polsce oraz zwiedzanie terenów tuż za naszymi granicami może być wspaniałą przygodą, ponadto pozwala na zdobycie doświadczenia niezbędnego do realizacji ambitnych celów podróżniczych w przyszłości.

Kamperem można przemierzyć całą Europę. Podróżowanie po krajach Unii Europejskiej uznawane jest za bezpieczne, poza tym, jako obywatele UE, w każdym państwie członkowskim możemy skorzystać z darmowej opieki medycznej, ale musimy pamiętać o wyrobieniu przed wyjazdem karty EKUZ. Karta ta w podstawowym zakresie zabezpiecza pobyt zagraniczny, dzięki niej możemy korzystać z państwowej służby zdrowia danego kraju na takich samych zasadach, jak jego obywatele.

Planując podróż po Europie, musimy pamiętać, że nie wszystkie państwa członkowskie znajdują się w  strefie euro. Warto wcześniej sprawdzić, jaką walutą zapłacimy za paliwo czy posiłek w danym kraju i przed wyjazdem przygotować odpowiednią ilość gotówki. Warto także poczytać o przepisach drogowych obowiązujących w danym państwie oraz sprawdzić, czy na trasie podróży znajdują się kempingi i jakie mogą być konsekwencje noclegu w miejscu niedozwolonym.

Pierwszy wyjazd kamperem – wypożyczanie pojazdu

Pojazd wypożyczamy w momencie, gdy jesteśmy zdecydowani na wyjazd, nawet jeśli nie udało się ustalić dokładniej trasy podróży. Z rezerwacją nie należy zwlekać zbyt długo, zwłaszcza gdy planujemy podróżować w trakcie sezonu letniego – może zdarzyć się tak, że w lipcu i sierpniu wypożyczalnia nie będzie dysponować żadnym wolnym pojazdem.

Czym się kierować podczas wyboru wypożyczalni? Na pewno spore znaczenie ma jej lokalizacja oraz to, czy dysponuje parkingiem, na którym klienci mogą zostawić prywatne auta. Warto dokładnie przejrzeć stronę internetową wypożyczalni, zapoznać się z opisami pojazdów, zasadami najmu i obowiązującymi cenami (sprawdź nasz cennik).

Kamper na pierwszą podróż

Wypożyczalnie kamperów oferują pojazdy nowe i kilkuletnie, mniejsze i większe, bogato wyposażone oraz z wyposażeniem podstawowym, dlatego, zanim udamy się do wypożyczalni, powinniśmy zastanowić się, czego konkretnie potrzebujemy. Jeżeli to nasz pierwszy wyjazd kamperem, warto wcześniej zapoznać się z dobrej jakości artykułami poradnikowymi, których autorzy podpowiadają, co warto zabrać w taką podróż, a jakie sprzęty są zupełnie nieprzydatne. Na wszelkie pytania, zwłaszcza te dotyczące obsługi pojazdu kempingowego, chętnie odpowiedzą również pracownicy wypożyczalni.

 

Skontaktuj się z nami.

Nie czekaj, zarezerwuj pojazd!

Telefonicznie

Pon. - Pt.: 8:00-19:00
Sb. :  9:00 - 17:00
Ndz.: 9:00 - 17:00

Napisz maila

Odpiszemy tak szybko jak to tylko możliwe lub oddzwonimy!

Wpadnij

Jesteśmy z Lipowej.
obok Żywca oraz Bielska-Białej