Pierwsza podróż kamperem – co warto sprawdzić przed wyjazdem?

 

Podróż kamperem może być świetną przygodą, ale ci, którzy dotychczas nie mieli do czynienia z turystyką motorową, powinni się do takiego wyjazdu solidnie przygotować. Nie chodzi jedynie o kompletowanie ekwipunku tuż przed podróżą, ale przede wszystkim o wyszukiwanie informacji na temat popularnych tras dla kamperów, kempingów, w których warto się zatrzymać, czy też sposobu funkcjonowania (gotowania, korzystania z toalety, spania itd.) w tego typu pojeździe. Istotne są także informacje na temat wypożyczalni oferujących usługę wynajmu kampera. Warto zorientować się, ile kosztuje wypożyczenie pojazdu i jakie sprzęty znajdują się w standardowym wyposażeniu kampera. Dotarcie do wspomnianych wyżej informacji oczywiście nie zaspokoi ciekawości osób wybierających się w pierwszą podróż kamperem. Dlatego też, wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, zamieszczamy poniżej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Podróż kamperem – gdzie nocować?

Jeżeli chodzi o polską rzeczywistość – właściwie wszędzie. Jeżeli jesteśmy zmęczeni jazdą, możemy zatrzymać się na przydrożnym parkingu. Duże parkingi można spotkać w okolicy kościołów, supermarketów, cmentarzy, na stacjach paliw itd. Oczywiście im mocniej oblegana miejscowość turystyczna, tym większy problem z dostępnością miejsca dla stosunkowo dużego pojazdu. Poza tym może zdarzyć się tak, że na parkingu obowiązuje zakaz postoju powyżej jednej lub kilku godzin. Z tego powodu zawsze uważnie czytamy znaki.

W Polsce da się nocować także „na dziko”, np. na jednej z rzadko uczęszczanych dróg leśnych. Taki pomysł nie wszystkim jednak przypadnie do gustu. Część osób uważa, że spanie „na odludziu” nie jest ani bezpieczne, ani wygodne.

Miejscem stworzonym z myślą o osobach podróżujących kamperem jest miasteczko kempingowe. Kempingi w Polsce prezentują rozmaite standardy, ale coraz częściej możemy spotkać takie, w których nie tylko bezpiecznie przenocujemy, skorzystamy z prądu czy uzupełnimy zapasy wody, ale też będziemy mogli skorzystać z szeregu atrakcji. W takich miejscach zwykle znajdują się punkty gastronomiczne, sklepy, wypożyczalnie sprzętu wodnego (dot. kempingów nad morzem lub jeziorem), automaty i boiska do gry, place zabaw czy miejsca na ognisko.

Ile kosztuje wypożyczenie kampera?

Nie wszyscy miłośnicy caravaningu są posiadaczami własnych kamperów. Utrzymywanie własnego pojazdu kempingowego jest opłacalne w przypadku osób, które w podróż wybierają się co najmniej kilka razy w roku. Inni mogą korzystać z usług wypożyczalni kamperów. Zamiłowanie do turystyki motorowej bardzo często pojawia się właśnie w trakcie pierwszej podróży kamperem, w którą wielu wybiera się pojazdem wypożyczonym.

Koszt wynajmu kampera uzależniony jest od wielu czynników, m.in. od klasy pojazdu. Okazuje się jednak, że nawet nowoczesne kampery z pełnym wyposażeniem można wynająć w bardzo atrakcyjnych cenach, szczególnie poza sezonem. Zatem, zanim podejmiemy decyzję odnośnie wypożyczenia pojazdu powinniśmy porównać ceny obowiązujące w przynajmniej kilku wypożyczalniach. Cennik wynajmu naszych kamperów znajduje się tutaj.

Właściwie wszystkie wypożyczalnie kamperów podają ceny za dobę wypożyczania – zwykle jest to kilkaset złotych. W naszej wypożyczalni można wynająć pojazd już od 380 zł za dobę. Warto też zaznaczyć, że im dłuższy okres wypożyczenia, tym cena za dobę będzie niższa.

Ile czystej wody mieści się w kamperze i co się dzieje z wodą brudną?

Do kampera oczywiście można zabrać własne zapasy wody, ale w standardowym wyposażeniu pojazdu znajduje się zbiornik na czystą wodę. Zwykle mieści on około 100 litrów wody, natomiast oferowany przez nas kamper Fiat Ducato Sunlight A70 wyposażony jest w zbiornik o pojemności 122 litrów. Pierwsze uzupełnianie zbiornika na wodę odbywa się w ramach tzw. usługi serwisowej, czyli prac związanych z przygotowaniem kampera dla klienta. Pojazd opuszcza wypożyczalnię z pełnym zbiornikiem czystej wody. Woda szara, czyli pochodząca z mycia rąk czy zmywania naczyń, trafia z kolei do zbiornika na brudną wodę. Brudną wodę można spuścić w wyznaczonym do tego miejscu na kempingu, na autostradzie w miejscu oznaczonym napisem „WC BUS”, czy też po prostu do kratki ściekowej.

Czy w kamperze da się gotować?

W nowoczesnych kamperach znajduje się wiele zmyślnych szafek i schowków, a także pojemna lodówka, dzięki czemu w podróż można zabrać spore zapasy jedzenia i nie musi to być wyłącznie suchy prowiant oraz konserwy. Oczywiście wiele osób przebywających na kempingach żywi się w lokalnych punktach gastronomicznych, bądź też każdego dnia rozpala ognisko/grilla i w ten sposób przygotowuje posiłki. Okazuje się jednak, że możliwe jest również tradycyjne gotowanie, tj. z wykorzystaniem kuchenki gazowej. We wspomnianym już wyżej kamperze Fiat Ducato znajduje się trzypalnikowa kuchenka gazowa ze szklaną pokrywą, dzięki której możliwe jest przygotowanie nawet dwudaniowych obiadów. Nie ma przy tym obaw, że jedzenie się zmarnuje, gdyż pojazd został wyposażony w lodówkę o pojemności 113 litrów i zamrażalnik z automatycznym zapłonem.

 

Skontaktuj się z nami.

Nie czekaj, zarezerwuj pojazd!

Telefonicznie

Pon. - Pt.: 8:00-19:00
Sb. :  9:00 - 17:00
Ndz.: 9:00 - 17:00

Napisz maila

Odpiszemy tak szybko jak to tylko możliwe lub oddzwonimy!

Wpadnij

Jesteśmy z Lipowej.
obok Żywca oraz Bielska-Białej